ul. Norwida 14, III piętro 60-867 Poznań | +48 669 001 019 | kontakt@performancemusicstudio.pl

Perkusja jako puls życia muzyki: odkryj fascynujący świat rytmu i dźwięku

lut 5, 2024 | Gra na instrumencie, Perkusja

Historia perkusji: rytm na początku dziejów muzycznych

Wielu badaczy uważa, że u początków muzyki był rytm. W kulturach ludów prymitywnych spełniał on rolę komunikacyjną, utrzymywał szyk i natarcie w walce, służył czarom i obrzędom. Wśród wykopalisk znaleziono najwięcej instrumentów perkusyjnych typu grzechotki, kołatki, bębny, terkotki. Do dziś możemy usłyszeć afrykańskie tam-tamy i djembe, każdy z nas słyszał też o Wielkim Gongu na dworze chińskiego cesarza.

Nauka gry na perkusji w naszej szkole: werbel jako kluczowy element

W naszej szkole oferujemy Wam to wszystko w pigułce w postaci nauki gry na perkusji jako zestawie. Kluczowym instrumentem jest w nim werbel. Umiejętność wybijania na nim rytmu (nie tylko z “Bolera”) przy prawidłowej postawie siedzącej i ułożeniu rąk ustabilizuje nam i skoordynuje pracę na pozostałych elementach zestawu. W jego składzie jest także bęben basowy (centrala), na którym gramy stopą naciskając pedał, a ten uruchamia bijak uderzający w centralę. Analogicznie działa hi-hat, wreszcie do dyspozycji mamy tomy i talerze. Zależnie od tego, czy chcemy grać rocka, jazz. blues, funk, muzykę latynoską bądź afrykańską będzie zmieniać się wysokość siedziska, rodzaj pałeczek, trzymanie ich nad- lub podchwytem i kąt uderzenia w membranę.

Perkusja a rozwój mózgu: jednoczesna praca obu półkul

Perkusja to drugi po fortepianie instrument, który najlepiej wpływa na jednoczesną i zrównoważoną pracę obu półkul mózgu, gramy bowiem oburącz i nogami. Przy tym rozkładamy przebieg rytmu na składniki zestawu. Mówiąc prościej, pilnujemy podstawowego beatu na werblu, a mocniejsze jego części akcentujemy uderzeniami w centralę. Jeśli to utrzymamy, możemy swobodnie zacząć zabawę z dźwiękiem.

Zestaw perkusyjny: werbel, bęben basowy, hi-hat i inne elementy

Gra na talerzach pozwala na uzyskanie różnorakich kolorów, gdy uderzymy w nie lżej, wykonując szybkie i delikatne ruchy pałeczkami lub zatrzymamy drganie przez chwyt. Podobnie subtelne są szmery na membranach bębna, jeśli użyjemy miotełek – absolutnie nieodzownych w jazzie. Zestaw perkusyjny można także powiększać, dodając do niego np. małe dzwonki rurowe czy triangel. Opanowanie umiejętności gry na perkusji jako rozbudowanym aparacie bardzo intensyfikuje refleks i koncentrację, poszerza pole widzenia, łącząc logiczny przebieg rytmu z jego aspektem brzmieniowym.
Podczas godzinnego koncertu można spalić nawet do 1000 kcal, nie musimy więc obawiać się o kondycję fizyczną. Gra na perkusji z powodzeniem zastępuje siłownię angażując wszystkie mięśnie- adrenalina gwarantowana! Idealny wybór dla osób w wieku nawet 30-40+! Perkusiści to dusze zespołów muzycznych, oni utrzymują całą grupę w tempie i rytmie. Jeśli jesteś takim typem osoby i lubisz przewodzić innym- zapraszamy na muzyczny trening z nauczycielami Performance!