ul. Norwida 14, III piętro 60-867 Poznań | +48 669 001 019 | kontakt@performancemusicstudio.pl

“Tam mauryjska gitara się wyłania ostrymi i twardymi tony swego grania…”

paź 25, 2023 | Gitara, Gra na instrumencie

Tak pisał o niej hiszpański poeta Juan Ruiz Arcipeste de Hita już w XIVw.! Nie ma bowiem instrumentu bardziej kojarzonego z grą w towarzystwie, przy ognisku czy wyznaniem miłosnym niż gitara.

Jak zacząć grać na gitarze: podstawy i techniki

Nie jest trudna do opanowania, możemy grać na niej z nutami i bez. Musimy przede wszystkim poznać jej budowę i strój. Następnie ćwiczymy rodzaje uderzeń w prawej ręce, takie jak akordowe otwarte i zamknięte, arpeggio i inne. W lewej zaś uczymy się przyciskania strun do gryfu pomiędzy metalowymi progami, by odnaleźć pojedyncze dźwięki i całe akordy. Dla koordynacji obu rąk i rozruszania aparatu gry stosujemy różne palcówki. Kiedy opanujemy chwyty w pierwszej pozycji “na ślepo”, możemy spróbować grać i śpiewać jednocześnie. Pomocna w grze na gitarze jest technika paznokciowa. Zapuszczamy paznokcie trzech środkowych palców prawej ręki na długość ok. 0,5 cm poza opuszkiem palca. Dzięki temu dźwięk jest wyraźniejszy i bardziej soczysty. Opcjonalnie posługujemy się kostką, zwłaszcza przy solówkach. A bolące opuszki w lewej ręce? Ważne, aby w początkowej fazie nauki często robić przerwy, opuszczać rękę w dół i rozcierać palce o siebie, aż przyzwyczaimy je do nacisku na struny.

Repertuar gitarowy to jeden z najszerszych i zróżnicowanych do wyboru. Klasyka, jazz, rock, muzyka świata, soul, metal, piosenka poetycka- to tylko niektóre z nich. A jeśli repertuar, to również rodzaje instrumentu.

Ukulele – idealny wybór dla początkujących

W naszym Studio uczymy gry na gitarze klasycznej, akustycznej, elektrycznej, basowej oraz na ukulele. Ten ostatni jest bardzo polecany początkującym. Zawiera 4 struny i 12 podstawowych chwytów, które wystarczają w zupełności do akompaniamentu przy śpiewie oraz dają dobrą bazę dla gitary. A przy tym jest tani Oprócz instrumentów szkoła posiada także wszystkie akcesoria gitarowe- piecyki, wzmacniacze, kable, kapodastry i inne. Jeśli zgłosisz się do nas, otrzymasz solidne podstawy. Nauka gry na gitarze jest bardzo polecana osobom pracującym z ludźmi, zwłaszcza najmłodszymi- nauczycielom, opiekunom, terapeutom, animatorom. Wiek także nie ma znaczenia. Świat zna bowiem gitarzystów, którzy późno zaczęli. Pośród nich sam Chuck Berry- miał prawie 30 lat! Zanim muzyk stał się prawdziwym wirtuozem instrumentu, odsiedział wyrok za… napady z użyciem broni! Zapraszamy zatem gorąco wszystkich oczarowanych instrumentem Andrzeja Sikorowskiego, Curta Cobaina i Ala di Meoli na Norwida 14 w Poznaniu!