ul. Norwida 14, III piętro 60-867 Poznań | +48 669 001 019 | kontakt@performancemusicstudio.pl

Nauka Gry na Skrzypcach: Dlaczego Warto Spróbować?

wrz 18, 2023 | Gra na instrumencie, Muzyka

Historia Skrzypiec: Od Polnische Geigen do Współczesnych Dźwięków

W Performance nie mogło zabraknąć miejsca także dla królowej instrumentów, za jaką uważa się skrzypce. Choć kojarzą się nam przede wszystkim ze słoneczną Italią, to w 1618r. niemiecki kompozytor Michael Praetorius wymieniał jako ważną odmianę tzw. Polnische Geigen (polskie skrzypce), na których grało się techniką paznokciową zamiast opuszkami palców. Pisał, że ,,zwane są tak dlatego, że z Polski pochodzą albo dlatego, że znajdują się tam wybitni artyści, grający na tym instrumencie”. Trudno mu odmówić racji, choćby ze względu na Henryka Wieniawskiego, którego sztuka jest tak pieczołowicie kultywowana właśnie w Poznaniu! Nie ma w Polsce drugiego takiego konkursu… Jeśli miałaś/eś okazję słyszeć jego uczestników i zachwyciły Cię ich trele, dlaczego by nie spróbować swoich sił w grze na skrzypcach?

Rozpocznij Naukę Gry na Skrzypcach – Nie Musisz Być Wirtuozem!

Nie musisz być przecież wirtuozem! Trudność polega tak naprawdę na tym, aby na początku nauki z wyczuciem pociągnąć smyczkiem na pustej strunie, aby uzyskać gładki dźwięk. Stąd naukę gry na skrzypcach bardzo poleca się dzieciom od 7 lat, ponieważ wtedy jest szansa wykształcić u nich absolutny słuch muzyczny i ponadprzeciętną wrażliwość. Masz trochę więcej lat- nic nie szkodzi! I najważniejsza sprawa- znaleźć dobrego nauczyciela, bo sami niewypracujemy prawidłowej techniki.

Skrzypce: Technika i Sztuka Gry – Wskazówki od Naszych Nauczycieli

Czy skrzypce są trudne? To wymagający instrument, co tu kryć. Dlatego gorąco zachęcamy do lekcji u nauczycieli Studio. Każdy z nich jest doskonałym fachowcem z licznymi osiągnięciami. Pokażą Ci, jak prawidłowo przyłożyć instrument do obojczyka, przytrzymać podbródek i uchwycić smyczek prawą ręką.

Opanuj Sztukę Strojenia Skrzypiec i Wydobycia Dźwięków

Strojenie skrzypiec, natarcie strun i włosia smyczka kalafonią to kolejna ważna sprawa. Wreszcie rodzaje wydobycia dźwięku: smyczkowe arco, detachè, martelè, spiccato, saltato; col legno– drzewcem smyczka czy bez smyczka- pizzicato. Chyba już same nazwy brzmią intrygująco? A co dopiero, jeśli uda się opanować taką sztuczkę jak scordatura, polegającą na przestrajaniu strun. To bardzo ułatwia grę!

Skrzypce a Synestezja: Jak Muzyka Wpływa na Nasze Zmysły

Wszystko to dzieje się przez maksymalne zaangażowanie zmysłów, intuicji, wyczucia i emocji. Nazywamy to synestezją. Skrzypce poprzez swoją sensualność wprowadzą nas w świat zupełnie nowych doznań, ubogacą zdolność przeżywania naszych uczuć, wręcz przyprawią o totalne rozedrganie

Skrzypce w Medycynie: Niezwykłe Zastosowania w Sali Operacyjnej

Ponadto są dotychczas jedynym instrumentem obecnym na sali operacyjnej! Podczas zabiegu usunięcia guza mózgu Dagmara Turner grała na skrzypcach nieprzerwanie, aby chirurdzy wiedzieli czy nie uszkodzili nerwów płatu czołowego. Do tego niesamowicie rozwijają osobowość, nie tylko muzyczną. Andrè Rieu, Konstanty Kulka, Vanessa Mae, Zbigniew Wodecki- czy potrzeba jeszcze zachęty? Sprawdź nas!