ul. Norwida 14, III piętro 60-867 Poznań | +48 669 001 019 | kontakt@performancemusicstudio.pl

Odkryj świat saksofonu: historia, warianty i zastosowania

kwi 24, 2024 | Gra na instrumencie

Historia i ewolucja saksofonu: od Desfontenellesa do Adolphe’a Saxa

W Performance Music Studio mamy również przedstawiciela instrumentów dętych. Król jazzu, bebopu i romantycznych brzmień! Doskonale znamy nazwisko jego wynalazcy i czas jego powstania. Nie był on wszak pierwszym. Już w 1807r. Desfontenelles z Lisieux wymyślił klarnet z wygiętymi ustnikiem i czarą głosową, a około roku 1820 niejaki Lazarus zbudował w Londynie mały fagot oktawowy zwany tenoroon. Adolphe Sax skonstruował ostateczną wersję saksofonu w Brukseli dopiero 20 lat później! Zaskakujące, że za jego życia podobnego instrumentu używali też nasi bratankowie znad Dunaju Mowa tu o węgierskim oboju wojskowym z szerokim kanałem, zwanym tárogató.

Wpływ saksofonu na światową scenę muzyczną: od armii do jazzu

Saksofon identycznie – ledwo został zaprezentowany w Paryżu parze królewskiej, a już poszedł w kamasze. Jako aerofon o donośnym, klarownym brzmieniu łatwo wyznaczał marsz i manewry w armii belgijskiej oraz francuskiej. A gdyby nie zawędrował za Atlantyk? John Coltrane, Lester Young i Charlie Parker pewnie by nie zaistnieli w historii muzyki. Saksofon doskonale sprawdza się w szerokim repertuarze. Klasyka, muzyka popularna i rozrywkowa, marszowa i ludowa nie są mu obce. Domyślacie się, dlaczego?

Bogactwo brzmienia: alikwotyka i wielofunkcyjność saksofonu

Właśnie. Bogactwo alikwotyczne pozwala saksofonowi jako jedynemu na niewiarygodną zmienność barw. Czerpie ją zarówno od aerofonów blaszanych i drewnianych. Miękkość fletu, aksamit waltorni, liryzm oboju, chropawość fagotu i metaliczna siła trąbki- wszystko w jednym instrumencie. Można się rozpłynąć w tej palecie… Mało tego, nauka gry na saksofonie jest wbrew pozorom najłatwiejsza z rodziny dęciaków! Częsta jest obawa przed prawidłowym zadęciem. Tymczasem przypatrzcie się ustnkowi.

Dzięki jego podłużnemu kształtowi domknięcie ust i dmuchnięcie nie sprawi nam większej trudności. Z puzonem dopiero byście się namęczyli Oprócz tego saksofon posiada klawiaturę przyciskową, nie musimy zatem męczyć palców zatykaniem otworów ani operować wentylami. Dźwięki w skali instrumentu są uszeregowane podobnie jak na fortepianie, możemy bez trudu grać diatonicznie i chromatycznie. To wszystko sprawia, że opanowanie odmiany altowej czy tenorowej nie wymaga tak bardzo intensywnych, długich i systematycznych ćwiczeń jak np. trąbka.

Saksofon a nauka gry: dlaczego jest idealny dla początkujących i wokalistów

Ponadto nauka gry na saksofonie jest bardzo zbliżona do nauki śpiewu i stąd polecana również wokalistom. W oddechu chodzi bowiem o to, aby umieć zassać i utrzymać mięśniami przepony, brzucha i pleców odpowiednią ilość powietrza, a następnie uwalniać je wąskim strumieniem, by jak najwięcej zamienić w dźwięk. Rozedma kompletnie odpada  A ile serc słuchaczy można oczarować tak ciepłymi dźwiękami, zwłaszcza pań? Nasz nauczyciel wprowadzi Cię w ich bogaty świat. Czekamy na Ciebie!