ul. Norwida 14, III piętro 60-867 Poznań | +48 669 001 019 | kontakt@performancemusicstudio.pl

Muzyka a rozwój dziecka: Jak wpływa na nas już od płodu i jak kształtuje funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego

sty 25, 2023 | Dla dzieci, Gra na instrumencie, Muzyka, Śpiew

Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Wpływ muzyki na nasze życie zaczyna się już w życiu płodowym. Jesteśmy w stanie wychwycić odgłosy takie jak bicie serca mamy czy jej oddech, ale też te ze świata zewnętrznego. Od chwili narodzin zaś bogactwo i różnorodność dźwięków towarzyszą nam stale i intensywnie. Nasza muzykalność niemal w 100% zależy od tego, w jakim stopniu będziemy oswajani z muzyką przez pierwsze pięć lat życia. Jak muzyka wpływa na rozwój dziecka? Wszechstronnie i nieograniczenie. Przede wszystkim kształtuje funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego. Wzbogaca naszą wyobraźnię i koordynację zmysłową z otoczeniem.

Przykład pianisty jazzowego Mieczysława Kosza

Legendarny pianista jazzowy Mieczysław Kosz zanim w dzieciństwie utracił całkowicie wzrok, nauczył się przypisywać określony kolor jednemu dźwiękowi. Słyszenie kolorami tak niesamowicie wpłynęło na jego umiejętności improwizacyjne, że nikt nie mógł za nim nadążyć! Przykładów można by mnożyć. Po wtóre, muzyka koreluje zdolności językowe dziecka, orientację przestrzenną i zdolność uważnego poruszania się. Połączona ze spokojnym, płynnym oddechem i miarową akcją serca prawidłowo kształtuje postawę, stawianie kroków, pomaga wyczuć ciężar własnego ciała i właściwie go rozkładać w rozmaitych układach.

Zajęcia ruchowo-taneczne jako najprostszy i najbardziej funkcjonalny sposób rozpoczęcia rozwoju muzycznego dziecka

Stąd też najprostszym i najbardziej funkcjonalnym sposobem na rozpoczęcie rozwoju muzycznego dziecka są zajęcia ruchowo-taneczne. Maluchy reagują na muzykę bardzo naturalnie i spontanicznie, dlatego jest to najbardziej podatny grunt pod zbudowanie ich więzi zarówno ze światem dźwięków, jak z rodzicami i między nimi samymi. Łatwo zaobserwować, jak już kilkuletnie szkraby coraz bardziej uzależniają się od telefonów komórkowych czy tabletów. I jest to niestety plaga naszych czasów. W takich warunkach nie ma mowy o tym, aby dziecko ukształtowało i rozwijało więzi społeczne. Grozi to całkowitą izolacją, stresem, zaburzeniami osobowości i innymi negatywami. Nie pozwala na oczywiste dla dzieci wyładowanie nadmiaru energii. Stąd też, drodzy Rodzice, chcemy gorąco zwrócić Waszą uwagę na możliwość zapobiegania takim konsekwencjom tutaj w Poznaniu. Performance Kids to naturalne antidotum na nie. Istnieje możliwość zajęć dla mamy z dzieckiem od pół roku do lat trzech oraz zajęć grupowych dla dzieci od czterech do siedmiu lat. Prowadzone przez profesjonalną nauczycielkę są znakomitą okazją do budowania relacji z rówieśnikami, przełamywania nieśmiałości, uczenia się wiary w siebie i w swoje możliwości. Stosowanie bum bum rurek i dzwonków diatonicznych umożliwi Waszym pociechom tworzenie własnej muzyki poprzez łączenie dźwięku z kolorem. Kto wie, może wśród nich kryje się drugi Mietek Kosz?