ul. Norwida 14, III piętro 60-867 Poznań | +48 669 001 019 | kontakt@performancemusicstudio.pl

Jak wybrać instrument muzyczny i zajęcia muzyczne dla siebie?

mar 20, 2023 | Dla dzieci, Gra na instrumencie, Muzyka, Śpiew

Jak wybrać odpowiedni instrument muzyczny dla siebie?

Jeżeli podjęliśmy już decyzję o rozpoczęciu przygody z muzyką, pozostaje kwestia wyboru sposobu naszego muzykowania. Czy chcemy śpiewać, tańczyć czy grać? W jakiej formie najbardziej się odnajdujemy? I jaki instrument muzyczny wybrać dla siebie? Naczelna zasada brzmi: być wiernym sobie. Żaden psychotest dostępny w internecie lub sugestie drugiej osoby nie mogą zastąpić naszej własnej intuicji i inklinacji. Powinniśmy wybrać taki instrument, z którym czujemy osobisty, emocjonalny związek. Jeżeli nie mamy od razu gotowej odpowiedzi, spróbujmy swoich sił na kilku wybranych, zanim odnajdziemy ten swój. Od jakiego instrumentu zacząć?

Jakie formy zajęć muzycznych są najlepsze dla początkujących?

Dla początkujących za najlepsze uchodzą fortepian i gitara. Dzięki przejrzystemu ułożeniu dźwięków na klawiaturze lub chwytni zaznaczonej metalowymi progami łatwe jest nabycie umiejętności motorycznych,tj. podzielności uwagi i balansu między wydobyciem właściwych dźwięków a tym, co chcemy przez nie przekazać słuchaczom. Jest to niezwykle ważne w rozwoju naszej muzykalności w początkowym etapie. Dopiero po dostatecznym jej rozwinięciu możemy próbować swoich sił np. na instrumentach smyczkowych, którym w przeciwieństwie do gitary brakuje progów, a trafienie palcem w dźwięk jest czysto intuicyjne, „na ślepo”. Będzie nam wtedy dużo łatwiej, a już na pewno nie dopadnie nas zniechęcenie 🙂

Dlaczego warto wypożyczyć instrument muzyczny na początek?

Wybór formy zajęć muzycznych nierozerwalnie wiąże się z finansami, które chcemy na nie przeznaczyć. Kiedy jesteśmy na początku drogi, nie mamy jeszcze pewności, na czym chcemy grać. Po co w takiej sytuacji kupować pianino, skrzypce czy wiolonczelę rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych? Większości z nas po prostu na to nie stać. Genialnym rozwiązaniem jest tutaj wypożyczenie instrumentu, które kosztuje o wiele mniej 🙂

Jakie korzyści oferuje wypożyczalnia instrumentów muzycznych?

Performance Music Studio współpracuje z profesjonalną wypożyczalnią instrumentów i akcesoriów Muzyczna Szafa na bardzo korzystnych warunkach. Udostępnienie wypatrzonego instrumentu z zasobu Szafy kosztuje od 50 do 150 złotych miesięcznie! Jeżeli mamy wysmakowany gust, dostępne są również instrumenty manufakturowe. Bardzo ważną sprawą jest dostosowanie ich do wzrostu, kształtu ciała i długości naszych kończyn. Dlatego wypożyczalnia dysponuje np. smyczkami w rozmiarach od 1/8 do 4/4 i gitarami od 1/2 do 4/4. Ponadto co nam po samym instrumencie, kiedy skrzypcom brakuje podbródka, wiolonczeli nóżki, a saksofon nie ma ustnika? W koszty miesięcznego wypożyczenia wliczone są także wszystkie niezbędne akcesoria, a także futerały do przechowywania całości.

Gdzie i jak ćwiczyć muzykę, gdy nie mamy odpowiednich warunków w domu?

Wreszcie, chcąc ćwiczyć na fortepianie lub pianinie tradycyjnym a nie cyfrowym mamy taką możliwość w szkole. Studio dysponuje aż pięcioma salami– każda z instrumentem. Są również mikrofony i sprzęt nagłaśniający dla wokalistów. Jeśli zaś nasze warunki lokalowe nie pozwalają nam ćwiczyć w domowym zaciszu, to najlepiej oddać się muzycznej pasji w siedzibie szkoły, tyle ile potrzebujemy. Tu wszyscy muzykują, zatem dźwięki instrumentu lub naszego głosu nie będą nikogo irytować, nawet jak czasem coś nie wychodzi 😉 Wątpliwości rozwiane? Zatem wybierz się z nami w muzyczną podróż!